Σάββατο, Απρίλιος 27, 2024
Follow Us
Μεγάλη επικράτηση σε επεισοδιακή αναμέτρηση του Ζαφειράκη επί του Εδεσσαϊκού ΣΚ (video+φωτορεπορτάζ)

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 81-77 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με 27-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, αλλά ο Ζαφειράκης έβρισκε απαντήσεις με τους Ψαρά και Ζιάνη για το 46-38 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι συνεχόμενες τεχνικές ποινές στην ομάδα του Ζαφειράκη, την έκανε να χάσει την συγκέντρωση της και να καταφέρουν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο σκορ σε 60-56.

Στην αρχή της τελευταίες περιόδου ο τραυματισμός του διαιτητή κ. Μητώνα, έφερε την διακοπή του αγώνα για αρκετή ώρα  με τον κ. Σταυρίδη να τον αντικαθιστά για τον εναπομείναντα χρόνο.

Ο Ζαφειράκης κατάφερε με καθαρό μυαλό να φτάσει στη νίκη με 81-77 και να κάνει το πρώτο βήμα για το final 4.

Ζαφειράκης (Τούφας): Ψαράς-38, Δάιος, Τσακίρης-10, Μουρτίδης-5, Ζιάνης-18, Τσίλης Θ-2, Μπουρδάνος, Κολτσάκης-4, Μόρφης, Μίσκος, Κελέσμητος-4, Κουρτζίδης