Follow Us
Πάλεψε σκληρά παρά την ήττα ο Ζαφειράκης κόντρα στο Περιστέρι

Πανελλήνιο Εφήβων ΟΠΑΠ: Περιστέρι-Ζαφειράκης Νάουσας 82-58

mpabee

Στο πρώτο παιχνίδι του Β΄ Ομίλου της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στο κλειστό του Αλκαζάρ της Λάρισας, το Περιστέρι επικράτησε με 82-58 του Ζαφειράκη Νάουσας.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες από τη Νάουσα μείωσαν σε 7-5 και ισοφάρισαν σε 9-9 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα κλέψιμο του Τσίλη, 47 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, έδωσε προβάδισμα με 13-11 στον Ζαφειράκη.

Με σερί 8-2 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε με 21-15. Η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (29-18, 6:07 πριν την ανάπαυλα με τρίποντο του Ντιπτσή). Το σκορ παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με ένα απίστευτο μπάζερ μπίτερ του Παγώνη πολύ πίσω από το κέντρο του γηπέδου (41-29).

Η δευτεραθλήτρια ομάδα της ΕΣΚΑ, ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει όμως να ξεφύγει στο σκορ. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην τελευταία περίοδο μέχρι το 3:02 για το τέλος όταν ο Αλεξάκης με μία βολή έφερε τη διαφορά στους 20 (76-56). Το τελικό 82-58 έφερε τα πανηγύρια στον πάγκο των νικητών για την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 13-13, 41-29, 61-51, 82-58

Διαιτητές: Μαραμής, Παζώλης, Γεωργούλης

Περιστέρι (Παπαμάρκος, Δελή): Μπέμπελος, Παπαδάτος 10(2), Ντιπτσής 19(5), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 8(1), Πασχάλης, Παγώνης 14(1), Κολοβός 2, Καμπερίδης 15, Παλληκαράς, Αλεξάκης 14(1), Σφακιανάκης .

Ζαφειράκης Νάουσας (Μυλωνάς, Τούφας): Κολτσιάκης, Μίσκος, Πουρλίδας Β. 19(3), Σμέρνος Δ., Σμέρνος Β., Τσίλης 4,  Πουρλίδας Δ. 11(1), Παπαπέσιος, Δημάκας 5(1), Μπιλιούρης Δ. 13, Μπιλιούρης Α. 4, Καφετζής 2.

πηγή:basket.gr